Zdalipak víte, že tato potravina k nám přišla z Turecka, nebo co je to skyr? Nevíte. Tak čtěte dále.
Jogurt k nám ve skutečnosti nepřišel z Turecka, ale z Bulharska. Jenže to bylo v době kdy tam vládli Turci, a také původní výraz yogurt je turecký. Takže jim to prostě připsat musíme.
Je to velmi zdravá potravina, protože obsahuje laktobacily a bifidobakterie. Dohromady se jim říká probiotika, a pomáhají udržovat naši střevní mikroflóru. I když jejich pravá latinská jména tomu moc nenasvědčují. Mikroorganismy se totiž jmenují Lactobacillus bulgaricus, asi jste pochopili proč, a ten druhý se jmenuje Streptococcus thermophilus, asi jste nepochopili proč. Thermophilus nesouvisí s bájným městem a ani slavnou bitvou, ale s teplotou.
Právě tito dva výtečníci mohou za výslednou chuť celého výrobku. Když je více laktobacilů, je jogurt kyselejší a samozřejmě to funguje i obráceně.
Výroba je všeobecně známá, ale pro jistotu si to zopakujme. Prostě se vyrábí kysáním (fermentací) mléka, většinou kravského. V mléce se po dobu čtyř až osmi hodin a zhruba při teplotě čtyřicet stupňů Celsia nechávají vyvíjet bakterie. Tito, zde užiteční pomocníci nám přemění cukr (laktózu) na kyselinu mléčnou a další vedlejší látky. Následkem tohoto procesu vznikne nám již známá potravina.
Jogurtů je opravdu mnoho druhů a není tolik místa na jejich popis. Tedy jen velmi stručně.
· S nerozmíchanou jogurtovou hmotou
· s rozmíchanou jogurtovou hmotou
· řecký jogurt
· jogurt řeckého typu
· skyr
Toto je základní dělení a zařazení skyru může být, pravda, trochu problematické. Ale běžně se v literatuře užívá, takže sem prostě patří. Liší se nulovým obsahem tuku, nebo jeho velmi nízkým obsahem a o hodně vyšším obsahem bílkovin.
Na závěr ještě dlužno dodat, že jogurt mohou konzumovat i lidé, u kterých bylo konstatován problém se špatným trávením laktózy. Nechte si tedy chutnat.