K bazénům na zahradu se častokrát dokupuje i příslušenství a mezi mnoha dalšími věcmi i zakrývací hladinová plachta. Potřebujeme ji tu z několika důvodů. Za prvé brání spadu nečistot, zejména prachu, v době, kdy se v bazénu nikdo nekoupe, tím se sníží nutnost uvádět do provozu filtrační okruh, což také znamená jistou finanční úsporu.
Druhým důvodem je vypařování vody. Za jediný den se z vašeho bazénu dle jeho velikosti a venkovní teploty může vypařit i několik desítek litrů vody, a tu musíte pochopitelně také do bazénu dopustit. Když ponecháte nádrž odkrytou dlouhou dobu, např. po dobu několika měsíců v rámci koupací sezóny, může jít o desítky krychlových metrů vody, což při současných cenách vodného a stočného není zanedbatelná položka.
Krycí hladinové plachty se vyrábí v několika barvách, z nichž ta nejúčinnější je černá. Černá je sice barvou smutku a ne každý si s ní zrovna rozumí, ovšem za jistých okolností je to výhodné.
Proč černá
Černá barva nejvíce přitahuje sluneční paprsky, a zřejmě si dobře uvědomujete, že například v černé hadici se vám voda ohřeje mnohem dříve, než v bílé. Na tomto principu pracují všechna zařízení na přímý ohřev vody, jako jsou například solární kolektory. Černá solární plachta https://www.chlorito.cz/solarni-plachty položená na hladině bazénu bude vodu v nádrži přihřívat, čímž jednak sníží rychlost jejího ochlazování, a zároveň sníží náklady na její ohřev. Z ekonomického hlediska je černá plachta výhodnější, než transparentní nebo modrá.
Dejte pozor na její přehřátí – plachtu nenechávejte dlouho na slunci mimo hladinu bazénu, mohla by se poškodit a mohla by přispět i k poškození ostatních předmětů či živých organismů, na nichž leží, např. na trávníku. Pokud ji snímáte z bazénu, sušte ji mimo přímé slunce někde ve stínu. Dávejte také pozor při její manipulaci, o černou plachtovinu se můžete i popálit.