Fotovoltaika je skvělou možností, jak ušetřit dost peněz za elektřinu, a proto pokud máte vhodnou nemovitost, tak si na střechu můžete nechat namontovat panely.
Domácí fotovoltaická elektrárna
Před pořízením
Než se rozhodneme pro fotovoltaiku, tak musíme vše dobře zvážit, protože se tu bavíme o investici za spoustu peněz, takže ji nesmíme podcenit. Nejprve si musíme nechat spočítat naši aktuální situaci. Jako první se zaměříme na naši spotřebu elektřiny a jak se během dne mění, protože třeba během noci nám fotovoltaika moc elektřiny nevyrobí, kdežto u letního poledne jsou hodnoty pěkné. Tyto rozdíly můžeme zmírnit baterií, do které se nám uloží přebytek energie na dobu, až jej budeme potřebovat.
Už na začátku také musíme vybrat vhodnou firmu, aby nám udělala správný propočet, kdy nám elektrárna vyrobí tak akorát energie. Dále budou celý systém montovat, což musí dělat někdo, kdo tomu rozumí a ví jak na to, aby po zhotovení a spuštění vše fungovalo. Dobře odvedená práce znamená, že v domácnosti budeme hezky využívat naplno energii ze sluníčka a nebudeme muset platit za elektřinu z elektrárny.
Fotovoltaické panely
Nejdůležitějším prvkem celé sítě jsou fotovoltaické panely, protože díky nim se děje přeměna sluneční energie na elektrickou. Proto záleží na tom, jaké panely si koupíme a jaký bude jejich celkový výkon. Když si vezmeme průměrný panel, tak má rozměry metr na metr a půl, váží okolo 22 kg a vyrobí nám 340 Wattů. Tyto hodnoty jsou jen pro představu, protože samozřejmě fotovoltaika se posouvá kupředu, přičemž stejně velký panel vyrobí více elektřiny než dříve.
Aby panel skutečně dával udávaný výkon, tak potřebuje vhodné podmínky, což musí být spočítáno již před stavbou. Důležité je počasí v dané lokalitě a míra slunečních paprsků. Dále závisí na orientaci a úhlu sklonu panelu, protože to všechno má vliv. Panel není jediná důležitá věc, protože dále je tu například střídač. Ten se staré o to, aby stejnosměrný proud z panelu byl převeden na běžný střídavý, který máme třeba v zásuvce.