Čeští podnikatelé se stávají stále profesionálnějšími. S rozvojem technologií roste potřeba mít kvalifikované zaměstnance. A těch je v současné době nedostatek. Důvodem je, že se nastupující digitalizaci a robotizaci nepřizpůsobily tuzemské školy. Jejich absolventi tak nejsou připraveni ani schopni se přizpůsobit požadavkům zaměstnavatele.
Na vině je již třicet let neměnný model školství. Ten na nově vzniklá moderní povolání své žáky připravit ani nemůže, protože tím, že zůstal stát na místě, nedal možnosti vzniknout oborům, jenž by je na tato povolání připravili.
Nereformované školství je ale samozřejmě jednou z více příčin nedostatku pracovních sil. Dalším důvodem je zvyšující se zájem lidí o práci ve veřejném sektoru. Zde totiž platy rostou rychleji než v soukromých sférách. Rozdíl sice není zase až tak markantní, ale i to zájemcům o povolání stačí. V soukromé sféře při meziročním srovnání platy vzrostly o 8 %, ve státní o 11 %.
S nedostatkem pracovníků by v budoucnu měla pomoct právě robotizace a digitalizace, která zajistí, že bude potřeba méně úředníků a spousta lidí se bude muset z veřejné sféry vrátit do soukromé. Navíc budou zastoupeny některé pozice právě automatizací, takže bude možný další přesun pracovníků.
Průzkum digitalizace napříč Evropskou unií ale zatím prokázal, že se Česká republika ještě má co učit. Tento obor se zde zatím vyvíjí pomalu, což naši zemi zařadilo na ne příliš lichotivé 18. místo. V čem vyniká, tak snad jen počtem připojených domácností k internetu. Opakem pak je využívání elektronické státní správy, kde Česko s pouhou třetinou obsazenosti absolutně pohořelo. Obzvláště, porovnáme-li jej s prvním Dánskem, které se drží na devadesáti procentech.
Ať tak či tak, musíme doufat, že co nejdříve dojde ke změně k lepšímu. A to nejen v oblasti reformy školství, ale co se bankovnictví týká. Téměř každý začínající podnikatel si totiž půjčuje peníze právě u banky, je důležité změnit jednání s nimi. To je ne vždy jednoduché a fér.