Ti, co nechávají své úkoly na poslední chvíli, jsou ohroženi stresem a psychickými úzkostmi. A přitom své povinnosti nejčastěji odkládáme s tím, že na ně nemáme zrovna náladu. Je ale potřeba si uvědomit, že stejně danou věc budeme muset někdy udělat, nikdo jiný to za nás neudělá. Navíc na odložený úkol musíme neustále myslet. Tato informace totiž leží nenápadně ukryta hluboko v podvědomí a nedá nám klidu, dokud úkol nesplníme.
Co je tedy potřeba dělat, abychom neodkládali práci na později?
1. Plánujte a vytvořte si seznam.
Každý úkol se dá snadno zvládnout. Pokud se toho dopředu děsíte, napište si seznam všech úkolů, které máte v nejbližší době splnit. Poté si naplánujte den tak, abyste do něj alespoň některý z úkolů zařadili.
2. Velké úkoly rozdělte na menší.
Pokud vás čeká složitý úkol, nejspíš se vám do něho nebude chtít pustit. Pokud vás děsí velké množství práce, jistě vám pomůže to, že si úkol rozdělíte na menší části, které budete plnit postupně. Nakonec zjistíte, že pokračování není tak těžké.
3. Dejte si termín plnění.
Pokud vaše úkoly nebudou mít daný termín, je možné, že je budete odkládat do nekonečna. Proto si u každého úkolu stanovte, do kdy ho máte splnit.
4. Nedejte se rušit.
Pokud patříte mezi ty, kteří se potřebují na svou práci soustředit, snažte se najít si klidné místečko, kde vás nebude rušit televize, hudba ani lidé. Ideální je také odpojit se od internetové sítě, abyste nebyli opravdu ničím rušeni.
5. Vyhněte se úhybným manévrům.
Pokud před povinnostmi utíkáte různými způsoby, jako například hledání výmluv nebo děláním všeho možného, jen ne daného úkolu, je potřeba se nad tím zamyslet. Odsouváte věci na později a řešení povinností se tak ztrácí v nedohlednu. Sepište si proto seznam úhybných manévrů a příště se jim snažte vědomě vyhnout.