Kryptoměny včele s Bitcoinem hýbou světem. Jedná se o kontroverzní téma napříč mnoha odvětvími, nejen ekonomikou. Ekonomové z celého světa se nemohou shodnout, zda jsou kryptoměny tím správným směrem, kam by se globální ekonomika měla vydat, nebo jsou jen krátkodobým fenoménem. Najde se mnoho zastánců, kteří tvrdí, že kryptoměny jsou přesně to, co svobodná decentralizovaná společnost žijící internetem potřebuje. Jiní naopak tvrdí, že kryptoměny nelze z jejich podstaty uhlídat a jsou nevyzpytatelné. Jisté je jen to, že v současnosti je třeba s kryptoměnami počítat a finanční instituce včele se švýcarskými bankami si jsou toho vědomy.
Kryptoměny jsou virtuální měny, které vznikly jako programátorský koncept decentralizované a relativně bezpečné měny odolné proti útoku hackerů i proti inflaci a devalvaci. Prapůvodním smyslem kryptoměn byl snadný anonymní převod peněžních prostředků po celém světě za velmi krátký čas a s nízkými poplatky.
Švýcarské banky jsou celosvětově uznávaný pojem. Své renomé si vybudovali zejména díky bezpečnosti, jakou ručí svým klientům za uložené prostředky. Bezpečnosti významně v historii pomohla neutralita Švýcarska během světových válek a různých krizí. Další výhodou je naprostá anonymita, ve které švýcarské banky dokáží uchovat svého klienta, pokud si to přeje. V neposlední řade působí ve Švýcarsku naprostá špička v oboru bankovnictví, takže klienti si mohou být jisti, že jejich finance jsou v dobrých rukou. Když před nějakým časem dosáhl Bitcoin svého vrcholu, kdy jeho cena dosáhla hodnoty více než 12 500 amerických dolarů, bylo i bankám jasné, že se s jeho přítomností na finančních trzích musí počítat.
Banky ve Švýcarsku se proto rozhodly zažádat o licence na poskytování finančních služeb zaměřených právě na kryptoměny. Tamější regulátor finančních trhů to povolil a licence udělil bankám SEBA a Sygnum. Úřady musely připravit pravidla, která ošetřují zvýšená nebezpečí pramenící z téměř absolutní anonymity například v podobě praní špinavých peněz. Banky proto mohou provádět transfery kryptoměn pouze na klienty, které znají. Nemohou tedy provádět transakce klientům jiných institucí.
Nová možnost obchodovat s kryptoměnami vychází z mnohaleté snahy a příprav švýcarských finančních institucí a úřadů. V budoucnu připravují banky ve spolupráci s úřady nasazení technologie blockchain, která by měla decentralizaci finančního sektoru posunout ještě dál.